I MI BOKE PONUDILA PRAVNA RJEŠENJA ZA ADEKVATNIJE REGULISANJE SOCIJALNE I DJEČJE ZAŠTITE OSI
20.09.2024
Inicijativa mladih s invaliditetom Boke (I MI Boke) je 20. septembra 2024. godine Ministarstvu socijalnog staranja, brige o porodici i demografije dostavila Predloge, sugestije i komentare za izradu novog Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti. Predlozi, sugestije i komentari se uglavnom tiču: određivanja visine materijalnih davanja u odnosu na minimalnu potrošačku korpu i minimalnu neto zaradu; uvođenja podsticaja za osobe s invaliditetom (OSI) koje se ostvare u ulozi roditelja, staratelja, usvojitelja i hranitelja; propisivanja novih usluga socijalne i dječje zaštite za OSI; restriktivnijih uslova za smještaj OSI u ustanovu; kao i pravednijeg načina učešća korisnika/ca u plaćanju troškova usluga socijalne i dječje zaštite.
Dosadašnja metodologija utvrđivanja osnova za ostvarivanje prava na materijalno obezbjeđenje i visine materijalnih davanja u socijalnoj i dječjoj zaštiti se pokazala kao neadekvatna da isprati rast inflacije i minimalnih zarada i penzija. Zbog toga su materijalna davanja bila nedovoljna da obezbjede pokriće osnovnih troškova i ostvare svoju svrhu. Zbog toga je I MI Boke Predlozima, sugestijama i komentarima ponudila pravna rješenja za utvrđivanje osnova i visine materijalnog obezbjeđenja na osnovu minimalne potrošačke korpe koju utvrđuje Zavod za statistiku – MONSTAT. Sa druge strane, predloženo je da se visina drugih materijalnih davanja utvrđuje u odnosu na minimalnu neto zaradu. U tom smislu je predloženo da lična invalidnina iznosi 80%, a dodatak za njegu i pomoć, naknada roditelju ili staratelju korisnika prava na ličnu invalidninu i nova naknada roditeljima ili starateljima s invaliditetom 100% minimalne neto zarade.
Iako važeći Zakon o socijalnoj i dječjoj zaštiti propisuje pravo na naknadu roditelju ili staratelju OSI, nikakvo materijalno davanje ili podsticaj nisu propisani za OSI koje se ostvare u ulozi roditelja, usvojitelja, hranitelja i staratelja. Zbog toga je I MI Boke predložila da se ovim Zakonom garantuje pravo na naknadu roditeljima ili starateljima s invaliditetom u iznosu od 100 ili 150% minimalne zarade, zavisno od toga da li i samo dijete ima invaliditet, kao i uvećani dodatak za djecu OSI. Pored toga, sugerisano je da se propiše i afirmativna akcija za OSI koje se ostvare u ulozi roditelja, usvojitelja ili hranitelja, u smislu pokrića 100% zarade tokom roditeljskog, porodiljskog i očinskog odsustva, bez obzira na dužinu rada kod poslodavca.
S obzirom da važeći Zakon o socijalnoj i dječjoj zaštiti ne propisuje više usluga socijalne i dječje zaštite, koje su OSI i njihovim porodicama potrebne i koje se u praksi pružaju na projektnoj osnovi, I MI Boke je ponudila norme za zakonsko propisivanje: integrisanih usluga, ličnog pratioca za dijete, videćeg pratioca, podržanog odlučivanja, grupa samopomoći i edukacija. Na ovaj način bi se omogućilo definisanje minimalnih standarda ovih usluga i način njihovog finansiranja, što bi dovelo do povećanja kvaliteta i održivosti ovih usluga socijalne i dječje zaštite.
Pored toga predloženo je da centri za socijalni rad preispituju smještaj svih korisnika/ca u ustanovu svakih 6 mjeseci, ne samo djece kako je to važećim Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti propisano. Takođe, predložena je obaveza javnih ustanova za smještaj da se transformišu u roku od 4 godine, ali i propisana sankcija za Ministarstvo ukoliko ne donese planove transformacija ovih ustanova u roku od 6 mjeseci od donošenja novog Zakona. Na ovaj način bi se obezbjedilo sprovođenje deinstitucionalizacije u praksi i spriječilo njeno odugovlačenje.
Izmjenom Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti iz 2017. godine je neustavno lična invalidnina izuzeta iz prihoda kojima korisnici/e ne učestvuju u plaćanju troškova usluga socijalne i dječje zaštite. Predlozima, sugestijama i komentarima I MI Boke je predloženo da se ova neustavnost ispravi, ali i da u plaćanju usluga ne učestvuju korisnici/e kojima su prihodi manji od prosječne neto zarade. Na ovaj način bi se osiguralo da se OSI ne mogu obavezati da učestvuju u plaćanju troškova usluga koje su im potrebne iznosom koji je veći od njihovih mjesečnih prihoda.
Ovi Predlozi, sugestije i komentari su izrađeni u okviru projekta „Rodno odgovornim budžetiranjem do rodne ravnopravnosti OSI”, koji je podržan od strane Mreže za nadzor rodno-odgovornog budžeta, kroz subgranting program projekta „Jačanje transparentnosti i odgovornosti za rodnu ravnopravnost u regiji Zapadnog Balkana i Moldaviji”, koji finansiraju Austrijska razvojna agencija (ADA) i Švedska agencija za međunarodni razvoj (SIDA).
Komentariši